Reklama

Finał mieleckiego kolędowania w Bazylice Św. Mateusza [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord” oraz Chór Młodzieżowy I LO im. S. Konarskiego w Mielcu zaśpiewali kilkanaście pięknych kolęd i pastorałek stwarzając dla słuchaczy wyjątkowy muzyczny klimat. Koncert miał miejsce w niedzielę 22 stycznia, w Bazylice Św. Mateusza w Mielcu. Chóry przygotowali: Grzegorz Oliwa i Maciej Fijałkowski.

Historia kolęd sięga XV wieku, śpiewali je nasi przodkowie za czasów Władysława Jagiełły; Fryderyk Chopin podkreślał, że kolędy mają wyjątkowy charakter - przede wszystkim z powodu treści w nich zawartych. Kolęda pierwotnie była pieśnią noworoczną. Sam termin wywodzi się od łacińskiego słowa kalende - które oznaczało pierwszy dzień w roku. Rzymska tradycja odwiedzania i składania sobie życzeń i obdarowywania się prezentami została przeszczepiona do chrześcijaństwa. Trudno sobie wyobrazić święta bez kolędowania, w tym przypadku bez znaczenia jest fakt czy umiemy śpiewać czy nie, najważniejsze jest, by w ten sposób dzielić się radością. 

Informacja o wykonawcach

Chór Młodzieżowy I LO im. Stanisława Konarskiego.
Chór mieszany I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu istnieje od 1978 roku. Od początku swego istnienia, chór aktywnie włączył się w życie kulturalne szkoły, miasta i województwa, koncertując podczas świąt i uroczystości państwowych i środowiskowych. Pod batutą byłego już dyrygenta Pawła Lisa chór brał udział w licznych przeglądach i konkursach, zostając laureatem wielu nagród i wyróżnień min. złote i srebrne kamertony na konkursach chóralnych w Bydgoszczy, Kaliszu i Częstochowie, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie. W 1991 i 1998 roku chór koncertował w zaprzyjaźnionym z Mielcem, francuskim mieście Douchy – les Mines a w 2000 roku w południowych Niemczech. Chór dokonał  kilku nagrań dla Polskiego Radia w Rzeszowie i kolęd dla TV-Rzeszów. Od 2020 roku dyrygentem chóru jest mielczanin Maciej Fijałkowski.
Maciej Fijałkowski dyrygent, trębacz oraz nauczyciel muzyki w szkołach w Mielcu. Ukończył Państwową Szkolę muzyczną I i II st. w Mielcu, studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na wydziale Muzyki oraz w 2016 roku Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale dyrygentury. Jest dyrygentem Mieleckiej Orkiestry Dętej oraz Chóru Męskiego i Mieszanego „Melodia”. Współpracował jako trębacz z big bandami, orkiestrami dętymi, Zespołem Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”  oraz zespołem „Piersi”. 

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord”.                  
Założony wiosną 1969 roku. Brał udział w wielu znanych projektach muzycznych: msze, koncerty symfoniczne, kantaty, oratoria  w  Mielcu, Strzyżowie, Rzeszowie, Tarnowie, Dębicy, Norymberdze. Od kilku lat koncertuje z Markiem Bałatą, Włodzimierz Korczem, Alicją Majewską, Olgą Bończyk, Łukaszem Zagrobelnym czy Grzegorzem Wilkiem. W ostatnich trzech latach koncertował na Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych między innymi w Paryżu, Pradze i w Toskanii. Zdobywca wielu prestiżowych nagród – 1-sze miejsca i złote dyplomy -  na festiwalach chóralnych w Polsce i zagranicą.   Chór „Akord” nagrał 4 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Jest organizatorem cyklicznych koncertów chóralnych w Mielcu. Dyrygentem chóru od października 2018 r. jest Grzegorz Oliwa. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy