Stan czytelnictwa w Polsce.
Od 1992 r. Biblioteka Narodowa prowadzi cykliczne badania pt. "Stan czytelnictwa w Polsce". Na przełomie listopada i grudnia 2018 przeprowadzono kolejny taki pomiar. Ze wstępnych wyników raportu wynika, że 37% osób biorących udział w ankiecie opowiedziało się za tym, że czyta przynajmniej jedną książkę w roku, 9% czyta więcej niż siedem książek, resztę stanowią osoby które nie przeczytały ani jednej książki. Największą grupę czytelników stanowią osoby młode, w wieku szkolnym. Z wiekiem zdecydowana przewagę posiadają kobiety.
Dzisiejsze czasy
Co jest przyczyną braku zainteresowania wokół książek? Niewątpliwie cyfryzacja rozrywki odgrywa kluczowa rolę oraz sposób w jaki spędzamy wolny czas. Rozwój technologi sprawił, że w dzisiejszych czasach książka nie jest jedynym źródłem informacji.
Co czytają Polacy?
Jak wynika z badań (picodi.com) zdecydowana większość czytelników wybiera literaturę piękną. Wynika to stąd, że ten gatunek literacki zawiera dużo odmian gatunkowych. Najchętniej czytamy kryminały, sci-fi i fantasy, powieść współczesna, literatura przygodowa i thrillery.
Kiedy kupujemy?
Największy ruch w księgarniach odnotowuje się na przełomie listopada i grudnia. Książka jako prezent pod choinką to zawsze dobry pomysł.
Pozytywne aspekty czytania
Mózg tak jak każdy inny organ w naszym ciele do prawidłowego funkcjonowania wymaga aktywności fizycznej. Czytanie książek stanowi swego rodzaju trening dla komórek mózgowych. Poprawia koncentrację i pamięć. W naturalny sposób opóźnia zaburzenia umysłu nawet o 32 procent. Praca mózgu wykonywana w trakcie czytania zmniejsza ryzyko Alzheimera o 2 i pół raza względem osób które nie czytają. Korzystnie wpływa na nasz zasób słów i poprawną ortografię. Kilkanaście minut z książką przed snem wystarcza, aby wyciszyć organizm i poprawić jakość snu.
Przy okazji święta książki wysilmy się na chwilę refleksji i zastanówmy się jak u nas wygląda czytanie książek. Znając pozytywne aspekty wynikające z czytania zadbajmy o to, aby statystyki przeważyły na korzyść tych czytających.