Reklama

Dziś Światowy Dzień Książki

Opublikowano:
Autor:

Dziś Światowy Dzień Książki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 23 kwietnia na całym świecie obchodzone jest największe święto czytelników – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Okazja zachęca, aby przyjrzeć się ile i co czytają Polacy.

Stan czytelnictwa w Polsce.

Od 1992 r. Biblioteka Narodowa prowadzi cykliczne badania pt. "Stan czytelnictwa w Polsce". Na przełomie listopada i grudnia 2018 przeprowadzono kolejny taki pomiar. Ze wstępnych wyników raportu wynika, że 37% osób biorących udział w ankiecie opowiedziało się za tym, że czyta przynajmniej jedną książkę w roku, 9% czyta więcej niż siedem książek, resztę stanowią osoby które nie przeczytały ani jednej książki. Największą grupę czytelników stanowią osoby młode, w wieku szkolnym. Z wiekiem zdecydowana przewagę posiadają kobiety.

Dzisiejsze czasy

Co jest przyczyną braku zainteresowania wokół książek? Niewątpliwie cyfryzacja rozrywki odgrywa kluczowa rolę oraz sposób w jaki spędzamy wolny czas. Rozwój technologi sprawił, że w dzisiejszych czasach książka nie jest jedynym źródłem informacji.

Co czytają Polacy?

Jak wynika z badań (picodi.com) zdecydowana większość czytelników wybiera literaturę piękną. Wynika to stąd, że ten gatunek literacki zawiera dużo odmian gatunkowych. Najchętniej czytamy kryminały, sci-fi i fantasy, powieść współczesna, literatura przygodowa i thrillery.

Kiedy kupujemy?

Największy ruch w księgarniach odnotowuje się na przełomie listopada i grudnia. Książka jako prezent pod choinką to zawsze dobry pomysł.

Pozytywne aspekty czytania

Mózg tak jak każdy inny organ w naszym ciele do prawidłowego funkcjonowania wymaga aktywności fizycznej. Czytanie książek stanowi swego rodzaju trening dla komórek mózgowych. Poprawia koncentrację i pamięć. W naturalny sposób opóźnia zaburzenia umysłu nawet o 32 procent. Praca mózgu wykonywana w trakcie czytania zmniejsza ryzyko Alzheimera o 2 i pół raza względem osób które nie czytają. Korzystnie wpływa na nasz zasób słów i poprawną ortografię. Kilkanaście minut z książką przed snem wystarcza, aby wyciszyć organizm i poprawić jakość snu.

Przy okazji święta książki wysilmy się na chwilę refleksji i zastanówmy się jak u nas wygląda czytanie książek. Znając pozytywne aspekty wynikające z czytania zadbajmy o to, aby statystyki przeważyły na korzyść tych czytających.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE