Reklama

Chór nauczycielski "Akord" wystąpi w Mielcu w kościele MBNP

Opublikowano: sob, 20 cze 2020 15:09
Autor:

Chór nauczycielski "Akord" wystąpi w Mielcu w kościele MBNP - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura TO będzie pierwszy publiczny koncert po okresie epidemii w Mielcu. W ramach odpustu w parafii MBNP w Mielcu wystąpi Chór Nauczycielski "Akord". Solistą będzie Michał Wolan, a dyrygentem Grzegorz Oliwa.

Chór Nauczycielski „Akord” powstał jako Chór mieszany w 1969 roku. Jest laureatem wielu Festiwali Chóralnych min. w Rzeszowie, Łodzi, Lublinie, Będzinie oraz Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.  

Na swoim koncie ma występy nie tylko w kraju, ale również za granicą: na Słowacji, Ukrainie, Austrii, w Niemczech i na Węgrzech. Brał udział w wielu projektach muzycznych w Mielcu, Tarnowie, Dębicy, jak również za granicą, w tym w Norymberdze wykonując Symfonię Europejską Volkmara Studtruckera z towarzyszeniem Norymberskiej Orkiestry Symfonicznej.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu wraz z Krakowską i Rzeszowską Orkiestrą Symfoniczną wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” oraz „Requiem d-moll” W. A. Mozarta. W swojej historii Chór koncertował ze znanymi osobami czy zespołami, takimi jak: Marek Bałata, Skaldowie, Jarosław Drzewiecki z Lwowską Narodowa Orkiestrą Symfoniczną.

Chór „Akord” na swoim koncie ma 3 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Rok Jubileuszowy 2019 zespół świętował bardzo owocnie i bardzo dynamicznie. Najważniejsze wydarzenia muzyczne, w których brał udział to: autorski Koncert dla Kory „Kolbuszowski Spleen”, Kantata „CARMINA BURANA” Carla Orffa z okazji  zakończenia XXII Mieleckiego Festiwalu Muzycznego oraz Oratorium „Kazimierz Pułaski” Włodzimierza Korcza obok wielkich artystów takich jak: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny i Grzegorz Wilk. W styczniu br. koncertował w stolicy Francji Paryżu, gdzie został entuzjastycznie oklaskiwany przez Polonię Polską.                                             

Dyrygentem chóru od października 2018r. jest Grzegorz Oliwa.

Grzegorz Oliwa  jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1997r.) W roku 2008 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury, a w roku 2014 nadany mu został przez Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 1998 roku jest pracownikiem naukowym na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 1999 roku objął stanowisko dyrektora Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie.

Od 2005 roku pełni funkcję prezesa PZChiO oddział  w Rzeszowie oraz jest kuratorem  Akademii Chóralnej działającej przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W latach 1990 – 2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Grzegorz Oliwa jest założycielem i dyrygentem Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, Podkarpackiego Chóru Męskiego, a od października 2018 roku również dyrygentem Chóru Nauczycielskiego „Akord” ZNP i SCK w Mielcu.                                                                            

Koncertował z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie:  Muzykalia łańcuckie oraz Muzykalia łańcuckie – koncerty.
 
Michał Wolan
 student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy    Semeniuk-Podrazy oraz dra Daniela Prajznera. Absolwent Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.

Występował podczas różnych festiwali jako solista, akompaniator i członek zespołów kameralnych m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo”, Beskidzkim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej oraz z orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej.

Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Strzyżowie oraz  jednym z założycieli chóru męskiego „Cantus Masculinum” działającego w Krakowie.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.