reklama
reklama

Brat Marcin Świąder (kapucyn z Mielca) prezentuje w Mielcu swoje ikony [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaOd 15 grudnia 2022 r. przy Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu jest prezentowana wystawa plenerowa ikony współczesnej „Światło Niestworzone”.
reklama

Wystawę ikon autorstwa mielczanina, brata Marcina Świądra przygotowała wspólnota wędrujących malarzy  „Fraternia. Pojednanie” zrzeszająca braci Kapucynów Mniejszych. Ekspozycja przedstawia wybrane prace brata Marcina Świądra. Są to współczesne ikony  nawiązujące stylistyką do malarstwa prof. Jerzego Nowosielskiego,  którego Sejm RP ogłosił jednym z patronów roku 2023.

Ikony stały się dla autora próbą przekazania Dobrej Nowiny o miłości Boga do człowieka. Prace tworzą przestrzeń przemawiającą do odbiorcy, ich misją jest podnoszenie na duchu oraz wzbudzanie nadziei. Każda z nich jest opatrzona komentarzem w języku polskim i ukraińskim.

reklama

Wystawa plenerowa składa się z 20 ekspozytorów i przedstawia prace wykonane przez brata Marcina Świądra w latach 2018 -2022. Ekspozycja była prezentowana już w Krynicy Zdroju, Lublinie i Krośnie. W naszej Bibliotece prezentowana będzie do końca lutego 2023 r. 

Brat Marcin Świąder  OFMcap  urodził się w  Mielcu. Wcześnie odkrył swoje powołanie do formy życia Ewangelią śladami św. Franciszka z Asyżu. W 1995 r. zostaje przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie w 2001 roku składa profesję wieczystą i rok później przyjmuje święcenia prezbiteratu. Już w czasie studiów odkrywa ikonę jako formę przepowiadania Słowa ubogim. Techniki malarstwa temperowego uczy się od Ireny Bołdiny-Styczeń podczas warsztatów w galerii „Na bruku” Jana Guta w Bytomiu.  Osiem lat spędzonych w Domu Modlitwy w Zagórzu daje okazje do intensywnej pracy nad niełatwą techniką malarstwa. Z pustelni zostaje przeniesiony do Katowic-Załęża, gdzie przez cztery lata żyje i ewangelizuje wśród najuboższych, nie przestając tworzyć. W Skomielnej Czarnej, do której zostaje przeniesiony w lipcu 2015 r., zakłada samodzielną pracownię ikonopisarską. Wybrane prace z tego okresu  twórczości publikuje w albumie pt. „Po śladach”. W ciągu dwudziestu lat spod jego pędzla wyszło blisko siedemset ikon i obrazów. Projektuje przestrzeń sakralną. Prowadzi warsztaty pisania ikon, przez które przewinęło się kilkaset osób. Ma swoich uczniów tworzących samodzielnie. Jest współinicjatorem „Fraternii”. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama