Reklama

50 lat minęło jak jeden dzień

Opublikowano:
Autor:

50 lat minęło jak jeden dzień - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Był rok 1966. Podczas mszy rezurekcyjnej w Dobryninie zadebiutowała pierwsza we wsi orkiestra dęta. Czy ktoś pomyślał wtedy, że muzyczna tradycja w tym regionie przetrwa kolejne pół wieku?

Młodzi, którzy zasilili orkiestrę w drodze wymiany pokoleniowej, wyjątkowy jubileusz uczcić postanowili w sobotę, 26 marca, również podczas mszy rezurekcyjnej. Tak, by czci dla zespołu i jego historii stało się zadość.

(Kapel)mistrzowie
Orkiestrę Dętą w Dobryninie założył ksiądz Wojciech Zygmunt, który był jej opiekunem i mecenasem do roku 1982. Grupa, choć początkowo typowo parafialna, szybko zaczęła udzielać się również na płaszczyźnie kulturalnej i rozrywkowej. Działo się tak za sprawą wybitnego kapelmistrza – Stanisława Pierzchały, jak i pomocy finansowej, jakiej jeszcze w latach 80. udzielił orkiestrze Gminny Ośrodek Kultury w Przecławiu. Jeszcze większe zmiany nastąpiły w roku 1986, kiedy to obowiązki kapelmistrza przejął Edward Guzik. Świeże spojrzenie na muzykę poskutkowało poszerzeniem repertuaru grupy o utwory klasyczne, rock’n’roll, sambę, fokstrot czy swing. Trzy lata później orkiestra otrzymała jedno z pierwszych i ważniejszych wyróżnień – „Artystyczny Znak Jakości”. Do kolejnych wyróżnień i dowodów uznania przyczyniali się kolejni kapelmistrzowie – Tomasz Marut (od 2010 roku) oraz Dariusz Bańka (od 2012 roku). Ich dobra passa – w zakresie zdobywania kolejnych szczytów i nagród – trwa do dziś.

Więcej w 14 numerze Korso

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE