Reklama

35 lat Klubu Środowisk Twórczych

Opublikowano: wt, 6 wrz 2016 17:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Klub Środowisk Twórczych zrzesza około 90 członków, ludzi o różnych zainteresowaniach, pasjach. W tym roku obchodzi swoje 35-lecie.

Chór I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu pod batutą dyrygenta Pawła Lisa rozpoczął koncertem 3 września w sali wystawienniczo-promocyjnej Samorządowego Centrum Kultury Spotkanie Jubileuszowe z okazji 35-lecia powstania Klubu Środowisk Twórczych. Jadwiga Klaus, prezes KŚT przy TMZM im. Władysława Szafera w Mielcu, gospodyni spotkania, podziękowała młodzieży za występ, wręczając upominek.

Następnie prowadząca przywitała dostojnych gości, w tym polityków, samorządowców, przedstawicieli mieleckiej kultury, założycieli i prezesów Klubu Środowisk Twórczych oraz przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej.  Pokrótce działalność klubu przedstawił prezes TMZM, Janusz Chojecki.  

Poinformował zebranych o przyznanej Klubowi  przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Piotra Glińskiego zespołowej nagrodzie pieniężnej oraz o przyznaniu przez MKiDN srebrnego Krzyża Zasługi Józefie Krzak, długoletniej artystce KŚT i członkom  Grupy Literackiej „Słowo”. Zostanie on wręczony wraz z pozostałymi krzyżami podczas uroczystości 10-lecia GL „Słowo” 10 września.

Z kolei odbyła się ceremonia wręczenia odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej” członkom KŚT. Starosta Zbigniew Tymuła wręczył je: Marii Kozioł, Marii Zapolskiej, Janowi Drewsowi, Stanisławowi Szęszołowi, Marianowi Pietruszce i Tadeuszowi Płeszce.

W dalszej części spotkania prezes Janusz Chojecki wraz z Jadwigą Klaus i Agnieszką Małek wręczyli wszystkim twórcom certyfikaty przyznane przez Zarząd TMZM w Mielcu i koszulki sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Mielcu.

Założycielom KŚT Edwardowi Żyrkowskiemu, Józefowi Witkowi oraz  prezesom: byłemu, Jerzemu Kazanie oraz obecnemu Januszowi Chojeckiemu kwiaty i podziękowania wręczyła prezes Klubu Środowisk Twórczych Jadwiga Klaus. Sama również usłyszała słowa uznania za sukcesy w działalności artystycznej . Po tym minutą ciszy uczczono pamięć osób, które już odeszli.

Otwarcie wystawy „Co nam w duszy gra” poprzedziła sesja fotograficzna.

Kilka słów o KŚT

Klub Środowisk Twórczych powstał 22 marca 1981 roku z inicjatywy znanego w środowisku mieleckim działacza społecznego i kulturalnego, założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu, Edwarda Żyrkowskiego. Już w maju 1981 roku została otwarta pierwsza wystawa prac twórców Ziemi Mieleckiej. W ciągu 35 lat prezesami KŚT byli: K. Książnicka, Józef Piecuch, K. Gargas –Gąsiewska, Janusz Zborowski, p/o prezesa Maria Błażków, a od 2011 roku Jadwiga Klaus.

Klub zrzesza ok. 90 członków,  ludzi o różnych zainteresowaniach, pasjach, co twórcy uzewnętrzniają w swoich pracach  artystycznych. Rzeźby, malarstwo, hafty, grafika, fotografia, mała architektura znane są  nie tylko w naszym rejonie, ale i za granicami kraju: we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Austrii, USA, Australii.
Przez 35 lat przewinęło się mnóstwo artystów. Wielu z nich już odeszło, pozostawiając w nas smutek, ale i też nadzieję, że to, co wytworzyli, pozostało po nich i nie zaginie. Nasi twórcy uczestniczyli w wielu wystawach, tak na terenie powiatu mieleckiego, jak i Rzeszowa, Łańcuta, Kolbuszowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.