reklama

Tarnobrzeg. Praca górników na starych zdjęciach [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dzień 4 grudnia zawsze był wyjątkowy dla mieszkańców Tarnobrzega i okolic. Tysiące osób pracowało przy wydobyciu siarki w ogromnym kombinacie. Zobaczcie jak to wszystko wyglądało na historycznych zdjęciach.
reklama

Ogromną popularnością cieszyła fotogaleria dawnego Tarnobrzega przed odkryciem siarki. Teraz czas na kolejną część. Tak wyglądała ciężka praca górników w wielkim kombinacie "Siarkopol". W materiale wykorzystujemy zdjęcia z Facebooka Dawny Tarnobrzeg. Dziękujemy!

Rok 1953 wyznacza początek rozpoznania geologicznego największego na świecie złoża siarki rodzimej. Profesor Stanisław Pawłowski wraz z żoną Katarzyną i Bolesławem Kubicą po latach ciężkiej pracy, pełnej poświęceń i wyrzeczeń, odkrył i udokumentował w rejonie Tarnobrzega złoża polskiej siarki. Pierwszy otwór poszukiwawczy, w którym natrafiono na siarkę, wykonał 23 września 1953 roku w Mokrzyszowie (obecnie osiedle miasta).

Kopalnia Siarki w Machowie koło Tarnobrzega powstała w 1964 roku. Przez prawie 40 lat odkrywkowej eksploatacji złoża wydobyto 56 milionów ton rudy, z której odzyskano 12 milionów ton czystej siarki. Wydobycia zaprzestano w 1992 roku wskutek drastycznego - z około 100 do 25 dolarów za tonę - spadku cen.

 

Wcześniej siarkę wydobywano po drugiej stronie Wisły w Piasecznie (od 1958 roku do 1971 roku). W 1967 roku rozpoczęto budowę nowej kopalni w Jeziórku, wydobywającej siarkę odmienną technologią. Nowa metoda wydobycia siatki, zwana była metodą podziemnego wytopu. Tutaj eksploatacji złoża zaniechano w 2001 roku.

Starsi mieszkańcy miasta, a przecież prawie każda rodzina miała kogoś zatrudnionego w "Siarkopolu", wspominają jak było wtedy radośnie. Orkiestra górnicza maszerowała wraz z pracownikami zakładów ulicami miasta, gdzie witały ich tłumy. Była zabawa podczas tradycyjnej karczmy piwnej dla mężczyzn i babskie combry dla kobiet. Lata 90-te to upadek przemysłu siarkowego.

Wielki "dołek" został zalany wodą. Utworzony został zbiornik wodny o charakterze rekreacyjnym mającym powierzchnię 460 ha i głębokość około 42 m, od 30 czerwca 2011 roku decyzją Rady Miasta Tarnobrzega nazwany Jeziorem Tarnobrzeskim. Po drugiej stronie Wisły w wyrobisku Piaseczno, powstał bliźniaczy zbiornik o docelowej powierzchni około 160 ha i głębokości 40 m. Pierwsze napełnianie zalewu trwało prawie 5 lat i prowadzone było w latach od 2005 do 2009 roku. Turystyczne otwarcie zbiornika nastąpiło 10 lipca 2010 roku.

Zapraszamy do galerii, która powstała dzięki uprzejmości administratorów Facebooka Dawny Tarnobrzeg.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama