Reklama

Powódź stulecia w 2010 roku w naszym powiecie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Kilka tysięcy osób, w tym mieszkańców, strażaków żołnierzy, walczyło z powodzią w powiecie mieleckim W 2010 roku. Ponad 500 osób musiało zostać ewakuowanych z zalanych terenów. Wielka woda wdarła się do Ziempniowa, Zabmia Książnic. Podtopiła domy w samym Mielcu i w wielu miejscowościach na terenie powiatu.

Kilka tysięcy mieszkańców, strażaków i żołnierzy walczyło z wielką wodą w powiecie mieleckim. Nie wszędzie udało się wygrać z żywiołem. W Ziempniowie woda przerwała wał i zrobiła wyrwę na długości ok. 50 metrów, zalewając kolejno pola uprawne, domu, drogi, samochody, ciągniki. Nie wszyscy zdecydowali się na ewakuację w porę. Później mogli ich ratować tylko strażacy, wywożąc łodziami. Woda z Ziempniowa popłynęła w kierunku Zabrnia i Słupca, zalewając wszystko, co napotkała na swojej drodze. W Książnicach wytrzymały wały, ale woda cofnęła się mniejszym kanałem. Wdarła się do wielu domów, zalała droge powiatową. Heroiczną walkę z żywiołem mieszkańcy Sadkowej Góry i Glin Małych. Przez kilka dni wspomagani przez wojsko i mielczan, nieustannie napełniali worki z piaskiem, aby umacniać przesiąkające wały. 

Już  w poniedziałek, 17 maja, na terenie powiatu ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy. Podniósł się poziom wody na Wisłoce i pozostałych rzekach, potokach i kanałach, które przepływają przez teren całego powiatu. 

W Gawłuszowicach nieprzejezdna była droga wojewódzka. Pod wodą znalazł się dojazd do mostu na Wisłoce w tej miejscowości. W Krzemienicy wystąpił z brzegów Potok Chorzelowski. Woda wdarła się też na posesje na os. Rzochów. W Kiełkowie przez wodę odcięte zostały 4 domy. Na terenie gminy Padew Narodowa podtopionych zostało ok. 70 proc. gruntów ornych. Zgłoszo no też podtopienia 90 proc. podpiwniczonych budynków.

 

W akcję ratunkową na terenie powiatu zaangażowanych było ponad 150 żołnierzy, 116 osób z KP PSP w Mielcu, 3910 strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, 26 radiowozów policyjnych i 137 samochodów strażackich

 Woda znacznie uszkodziła nawierzchnię dróg i pobocza. Dotyczyło to ponad 48 kilometrów na odcinkach: Suchorzów Gawłuszowice, Dymitrów Duży - Domacyny Wielkie, Padew Narodowa - Przykop, Gliny Wielkie - Gawłuszowice, Borowa - Przecław, Breń Osuchowski - Dąbrówka Osuchowska, Wampierzów - Zabrnie, Wadowice Dolne - Budzyń, Borki Piątkowiec, Partynia - Jamy, Wadowice Górne - Zgórsko, Zgórsko - Wola Wadowska, Podleszany - Rydzów - Ruda, Podborze - Ruda, Przecław - Rydzów, Podleszany - Ruda.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy