reklama
reklama

Mielec w czasach przedwojennych. Jak żyli nasi przodkowie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Mielec w czasach przedwojennych. Jak żyli nasi przodkowie? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaKażdego dnia większość z nas robi kilka zdjęć. Praktycznie zawsze mamy pod ręką telefon, wiec jest to łatwe. Niestety zdjęcia sprzed stu lat są za to rzadkością. Te, które przetrwały, są wspaniałym świadectwem życia w tamtych czasach.
reklama

W XVIII wieku Mielec dostał się pod zabór austriacki. W 1853 roku Mielec został miastem powiatowym, obejmującym obszar, na którym znajdowało się 106 osad i 91 gmin katastralnych.

Rozwój miasta został przerwany przez wybuch I wojny światowej, która była przyczyną wielu zniszczeń. Toczyły się tu walki jesienią 1914 i w maju 1915 roku. 

Mocnym impulsem do rozwoju było dopiero włączenie Mielca do Centralnego Okręgu Przemysłowego i wybudowanie Państwowych Zakładów Lotniczych w latach 1937-1939.

W latach międzywojennych wybudowano w mieście wiele brukowanych ulic, zakładów rzemieślniczych, placówek handlowych. W ramach rozwoju Centralnego Okręgu Przemysłowego powstała w Mielcu państwowa fabryka płatowców, gdzie rozpoczęto budowę samolotu bombowego PZL P-37 „Łoś”. Budowa zakładu lotniczego pociągnęła za sobą rozwój infrastruktury mieszkaniowej - zbudowano osiedle dla pracowników fabryki oraz domy dla kadry kierowniczej. 

reklama

Po niemieckich nalotach z 2 września, praca w PZL ustała. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama