Polska jest największym producentem wódki w Unii Europejskiej oraz czwartym na świecie po Rosji, USA i Ukrainie - podaje utworzone w Polsce Muzeum Polskiej Wódki. - Co więcej, według niezbitych faktów historycznych, to właśnie nasz kraj jest uznawany za ojczyznę wódki. Fakt ten nie jest jeszcze powszechnie znany, co potwierdzają wyniki badania Kantar TNS* przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Polska Wódka wśród ponad 500 turystów z kraju i zagranicy, którzy odwiedzili Warszawę zeszłego lata. 61% respondentów uważa, że ojczyzną wódki jest Rosja. Polskę w tej roli wskazało 33% rodaków oraz 15% turystów z Niemiec, 17% z Wielkiej Brytanii oraz 20% z Francji - zaznacza się Muzeum.
ZOBACZ TAKŻE: Tak bawili się maturzyści w Polsce Ludowej. Zobacz fotografie z dawnych studniówek [ZDJĘCIA]
Muzeum Polskiej Wódki pomaga zmienić te statystyki i budować świadomość tego narodowego trunku, z którego powinniśmy być dumni, tak jak Szkoci z whisky, czy Francuzi z koniaku.
Muzeum Polskiej Wódki przytacza również trzy ciekawe fakty o tym rodzaju alkoholu:
- Wieść niesie, że w 1915 roku na warszawską ulicę wylano 10 000 000 litrów wódki. Ta zaskakująca sytuacja miała miejsce na ulicy Ząbkowskiej. Wszystko za sprawą rosyjskich żołnierzy, którzy opuszczając Warszawę w 1915 roku, dostali rozkaz zniszczenia zgromadzonych przy Ząbkowskiej zapasów tego alkoholu.
- Dawniej warszawiacy zajadali się porcją nóżek w galarecie serwowaną z dwoma kieliszkami "Polskiej Wódki". Zestaw nosił nazwę "lorneta z meduzą" i był swego czasu niezwykle popularną przekąską!
- Pałac Kultury i Nauki mierzy 237 metrów. Do stworzenia wieży o takiej samej wysokości potrzeba około 846 półlitrowych butelek Polskiej Wódki.
Oczywiście na Podkarpaciu zdecydowanie numerem jeden jest Polmos Łańcut. Początki działania gorzelni w tym miejscu datowane są na 1764 rok.
Zebraliśmy archiwalne zdjęcia pokazujące, jakie rodzaju "czystej" spożywano przed laty. Znajdziecie je w galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.