Reklama

Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Mickiewicza w Borowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Galerie zdjęć W Szkole Podstawowej w Borowej we wtorkowe popołudnie odbyło się narodowe czytanie.Uczestnicy wydarzenia dzięki nastrojowej dekoracji i pięknych recytacji mogli poczuć epokę romantyzmu.

Mieszkańcy gminy Borowej pod przewodnictwem wójta gminy, pracowników szkoły podstawowej i gminnej biblioteki publicznej, jak co roku, dołączyli do akcji „Narodowe Czytanie” organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. We wtorkowe popołudnie 27 września w budynku placówki oświaty czytano „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza, świętując w ten sposób Rok Romantyzmu Polskiego.

- Jest to już 11 edycja Narodowego czytania. Miejsce tym razem nie jest przypadkowe, ponieważ patronem naszej szkoły jest właśnie Adam Mickiewicz - rozpoczęła wydarzenie Justyna Korzeń-Domiter, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Borowej.

- Myślę, że tem romantyczny nastrój, który staraliśmy się tu stworzyć, wprowadzi nas w atmosferę ballad i romansów, które pisał patron szkoły - dodała dyrektor szkoły w Borowej. 

Następnie Karolina Frysztak przedstawiła sylwetkę narodowego wieszcza, a przybyła publiczność uważnie się w nią wsłuchała, ponieważ na końcu wydarzenia był quiz o Mickiewiczu.

- Ballady, jakie w tym roku odczytaliśmy, to był "Świteź" i "Powrót taty" oraz inscenizowaliśmy "Świteziankę". Są to utwory najbardziej znane, które z jednej strony straszą, z  drugiej strony mają tutaj też taką refleksję, tę ludowość, zafascynowanie przyrodą. - mówiła nam Justyna Korzeń-Domiter.

Lekturze towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina oraz Moniuszki do utworów Adama Mickiewicza.

- Pomysłodawcą wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna i Szkoła Podstawowa w Borowej, ponieważ patron tegorocznej akcji jest patronem naszej szkoły, więc pomyśleliśmy, że to będzie świetna akcja, świetny moment, aby właśnie uwidocznić tę sylwetkę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wojt gminy Borowa. A ponieważ mamy też obchody roku Romantyzmu Polskiego, to wszystko nam się pięknie skumulowało.

Myślę, że tych akcji powinno być więcej, bo to przede wszystkim motywuje i mobilizuje naszą społeczność. - opowiada dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Borowej.

Wszyscy uczestnicy spotkania z wielką przyjemnością odkrywali na nowo mistrzostwo polskiej literatury. Na zakończenie uczestnicy zasiedli do Mickiewiczowskiej uczty, a poprzedzający ją quiz o narodowym wieszczu jeszcze bardziej zjednoczył przybyłych gości. 

- Chciałbym pogratulować wszystkim uczestnikom quizu wspaniałej wiedzy, naprawdę imponująca. Myślę, że ta Mickiewiczowska uczta na długo pozostanie w naszej pamięci. To bardzo dobry odpoczynek i odetchnięcie po całym dniu doglądania inwestycji między innymi nowych dróg i przedszkola. Następnie duch sportowy, bo tu na naszych nowo otwartych boiskach rozegrano turniej młodzieży i dzieci szkół podstawowych. Byłem pewien podziwu tych młodych sportowców. Na koniec, po południu narodowe czytanie, czyli coś dla ducha. Moje serdeczne podziękowania dla osób zaangażowanych w te przygotowania. - podsumował Stanisław Mieszkowski, wójt gminy Borowa. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy