Reklama

Wadowice: Mieszkańcy mówią "nie" propozycji zmian w szkołach

Opublikowano: pt, 17 sty 2020 12:09
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria Ogromne emocje towarzyszyły spotkaniu w Woli Wadowskiej w sprawie reorganizacji czterech szkół w gminie Wadowice Górne. Władze gminy alarmują, że trzeba podjąć już teraz pewne działania, bo z roku na rok będzie coraz gorzej. Obecnie nie stać gminy na coraz większe dopłaty do systemu edukacji. Przypomnijmy gmina Wadowice Górne dysponuje 7 szkołami. Władze zaproponowały zmianę, w której dzieci w klasach od 1 do 3 będą się uczyć w lokalnych szkołach, a później kontynuowały naukę w Wadowicach. Takie rozwiązanie nie podoba się społeczności m. in. Woli Wadowskiej.

Mieszkańcy nie zgadzają się, aby dzieci klas 4-8 z Wampierzowa, Zabrnia, Woli Wadowskiej i Izbisk były przeniesione do szkół w Wadowicach Dolnych i Górnych. Zdaniem mieszkańców takie rozwiązanie w perspektywie kilku lat to tylko wstęp do likwidacji wiejskich szkół. Rodzice nie wyobrażają sobie także codziennego dowożenia dzieci do szkoły w Wadowicach. Tymczasem w budżecie gminy Wadowice Górne brakuje już milionów na utrzymywanie całego systemu edukacji. Po reformie i po ostatnich decyzjach Rządu związanych z podwyżkami dla nauczycieli - system generuje dodatkowe wydatki, które muszą ponieść gminy. 

– Chodzi nam przede wszystkim o dobro naszych dzieci, aby były blisko swojego miejsca zamieszkania, czuły się bezpiecznie – podkreśla jedna z mam. – Oszczędności trzeba szukać gdzie indziej a nie kosztem naszych dzieci – dodaj druga. – To póki co jest reorganizacja czyli taka powolna likwidacja. Dzieci już przeżywają, że będą musiały iść do innych szkół.

Wójt Michał Deptuła zapewnia, że żadnych likwidacji szkół wiejskich nie będzie. Reorganizacja, którą proponuje gmina jest jego zdaniem niezbędna, bo subwencja jaką otrzymuje nie wystarcza na pokrycie kosztów całego systemu. Z roku na rok jest to coraz większy wydatek, który w perspektywie zaledwie kilku lat może zagrozić niewypłacalnością budżetu gminy Wadowice. Warto podkreślić, że w 2019 roku na same wypłaty dla nauczycieli w budżecie brakowało niemal miliona złotych. 

Wójt zapewnił, że po serii spotkań z mieszkańcami gmina zorganizuje tzw. okrągły stół edukacyjny. Gdzie rodzice, nauczyciele, urzędnicy i niezależni ekspercie wypracują rozwiązanie, które będzie za akceptowane przez wszystkie strony. 

Posłuchaj rodziców:

Posłuchaj wójta Michała Deptuły:

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -0

    kk

    Za dużo szkół , na dodatek, które marnie kształcą to najgorsze rozwiązaniem z możliwych. Rodzice całkowicie nie myślą o swoich dzieciach, nie chcą im zapewnić lepszego startu w szkołach średnich, lepiej dla rodziców jak dziecko ma blisko do szkoły bo dla rodziców to mniejszy problem, są po prostu, rodzice, mega leniwi. Tatuś wieczorem wypije marnej... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +5 / -0

    ss

    Do tej matki z Woli Wadowskiej, która wypowiadała się na temat gimnazjum. Po pierwsze, nie jedne dziecko tam chodziło i nie widziało policji. Po drugie, nie było żadnych pań psychologów, tylko pani jedna pedagog. Nie wiem skąd ta pani ma takie błędne informacje. Ale tak to jest jak się w szkole 3 lub 4 osobowej klasie nie słuchało, bo było za głośn... Rozwiń