Reklama

Reklama

Upamiętniono zamordowanych mieleckich policjantów [FOTO, VIDEO]

Opublikowano: 17 września 2020 19:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria 34 funkcjonariuszy policji upamiętniono na tablicy umieszczonej na budynku Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, których zamordowano w latach 1939-1940.

Uroczystość odsłonięcia tablicy miała miejsce w czwartek (17 września) w samo południe. 

34 upamiętnionych funkcjonariuszy policji związanych było z powiatem mieleckim – stąd pochodzili lub tutaj, przez lata, wypełniali swoją służbę wobec ojczyzny. Większość z nich to więźniowie Ostaszkowa, zamordowani strzałami w tył głowy w piwnicach zarządu NKWD w Twerze w 1940 r., pochowani w zbiorowych dołach w Miednoje.

Ich biogramy, pokrótce, przedstawił zebranym Jerzy Skrzypczak, Przewodniczący Mieleckiego Komitetu Katyńskiego i Dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu będący inicjatorem przygotowania i odsłonięcia tablicy oraz dowodzący uroczystością nadinsp. Henryk Moskwa, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie.

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości na czele z Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart. 

Ta inicjatywa służy nie tylko przywróceniu postaci tych 34 funkcjonariuszy zbiorowej pamięci, ale także uczynieniu zadość naszemu obowiązkowi, aby poświęcenie i ofiarę tych osób nieustannie doceniać. Pamięć powoduje bowiem formowanie kręgosłupa narodu i kształtuje naszą przyszłość - zaznaczała Ewa Leniart.


Istotę upamiętnienia funkcjonariuszy, w okresie 80. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 100. rocznicy powstania Policji Państwowej, wielokrotnie podkreślał podczas spotkania także Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. - Oddając hołd tym, którzy stracili życie wypełniając służbę, jednocześnie wyrażamy troskę o to, aby do podobnych zdarzeń już więcej nie dochodziło – zwracał się do funkcjonariuszy.

 

Dla rodzin katyńskich, a sam zaliczam się do ich grona, dzisiejszy akt odsłonięcia jest ważnym przeżyciem. Zbrodnia katyńska pozostawiła w naszych sercach głęboką ranę – mówił Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, dziękując wszystkim, którzy zainicjowali utworzenie tablicy oraz przyczynili się do organizacji wydarzenia. - Ci funkcjonariusze, których nazwiska umieszczono na tablicy, są godni najwyższego szacunku i na zawsze powinni pozostać wzorem dla kolejnych pokoleń policjantów. Wzorem tego, jak dochować wierności przysiędze i jak do końca służyć ojczyźnie - mówił.


Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Jacek Juwa i potomkowie zamordowanych: córka przodownika Stanisława Krawczyka - Kamila Rusek i wnuk starszego posterunkowego Piotra Wronowskiego - policjant ze Szczecinka Michał Wronowski.

Tablicę na ścianie budynku komendy ufundował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowany podczas uroczystości przez dyrektora Dariusza Iwasieczkę.

Uroczystość uświetnił udział kompanii honorowej Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.