Reklama

Reklama

Supernowoczesny budynek przedszkola nr 20 w Mielcu już gotowy [FOTO, VIDEO]

Opublikowano: pt, 28 sie 2020 11:32
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria Przedszkole nr 20 na przy ulicy Warneńczyka w Mielcu stało się wizytówką Mielca. Ten nowoczesny budynek wybudowany w systemie pasywnym jest jednym z nowocześniejszych obiektów edukacyjnych na Podkarpaciu a nawet w Polsce.

Reklama

Budowa przedszkola na osiedlu Smoczka kosztowała niemal 16 milionów złotych. Oficjalnego przekazania kluczy na ręce dyrektor przedszkola Bożeny Kochanowskiej, 28 sierpnia dokonał Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski.


- To bardzo ważne wydarzenie z perspektywy wszystkich mieszkańców Mielca. Nasze miasto zyskało kolejny budynek, z którego możemy być dumni i którym możemy się pochwalić. Od teraz, przedszkole Miejskie nr 20, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej to wizytówka Mielca. Jestem przekonany, że innowacyjność budynku oraz wysoki poziom kadry przedszkolnej przełożą się na jeszcze wyższy poziom rozwoju naszych najmłodszych mieszkańców – mówi Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski.


Oficjalnemu otwarciu przedszkola towarzyszyło jeszcze jedno, bardzo istotne wydarzenie – podpisanie umowy na dofinansowanie inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Budowa Przedszkola Miejskiego nr 20 była jednym z przedsięwzięć wybranych przez Zarząd Województwa do dofinansowania w związku z realizacją planów niskoemisyjnych.


Zarząd rozdysponował pieniądze na tzw. budynki pasywne. Na dofinansowanie projektów wstępnie przeznaczonych było 12 milionów złotych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i wymogi spełniło aż siedmiu wnioskodawców. W związku z tym zarząd zdecydował o zwiększeniu kwoty dedykowanej tym projektom na ponad 15 mln zł, wykorzystując wszystkie dostępne wówczas w działaniu wolne fundusze. Pozwoliło to na przyznanie dofinansowania na realizację 3 projektów, a wśród nich Przedszkola Miejskiego nr 20 w Mielcu.


Miasto Mielec wnioskowało o dofinansowanie prawie 7,8 mln zł. Wstępnie przyznano  mniejsze fundusze (6,2 mln zł), z zaznaczeniem, że jeśli pojawią się oszczędności kwota ta zostanie uzupełniona. Marszałek Województwa podjął starania w Komisji Europejskiej o zwiększenie dostępnej kwoty. Komisja Europejska zgodziła się na pełne dofinansowanie wszystkich 7 budynków pasywnych.

Dziś marszałek Władysław Ortyl oraz prezydent Jacek Wiśniewski podpisali umowę na pełną kwotę dofinansowania innowacyjnego przedszkola w Mielcu na osiedlu Smoczka. Budynek będzie energooszczędny i wyposażony w odnawialne źródła energii (pompy ciepła i fotowoltaikę). Nie będzie emitował zanieczyszczeń do powietrza: poza OZE ciepło zapewni węzeł miejskiej sieci ciepłowniczej.


- To ciekawe i innowacyjne projekty, dlatego postanowiliśmy przeznaczyć na nie wszystkie dodatkowe dostępne pieniądze, tym bardziej, że zostały bardzo wysoko ocenione przez ekspertów. W ramach niniejszego konkursu, poza Mielcem, pasywne przedszkola powstaną jeszcze w Woli Zarczyckiej koło Nowej Sarzyny i w Stalowej Woli, a także żłobek w Besku. Ponadto w Lubaczowie wybudowany zostanie pasywny basen, z którego korzystać będą uczniowie okolicznych szkół. Wybór projektów bardzo cieszy, bo to inwestycja w najmłodsze pokolenia. Liczę, że w przyszłości pojawią się kolejne możliwości wsparcia innych projektów z list rezerwowych np. dot. OZE – powiedział marszałek Władysław Ortyl.


W dalszej części uroczystości prezydent Mielca wręczył symboliczny klucz do przedszkola przedstawicielom dyrekcji placówki. Ostatnim etapem wydarzenia było zwiedzenie wnętrza przedszkola.


Przypomnijmy, że Przedszkole Miejskie nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Mielcu funkcjonowało wcześniej w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 w Mielcu. Dzięki budowie nowego budynku, przedszkole zyskało nowe oddziały dla dzieci w wieku 3-6 lat, to także szansa na dodatkowe zatrudnienie nauczycieli, pomocy nauczycieli oraz woźnych oddziałów. W ramach wyposażenia sal, przedszkole zyskało w pełni przystosowaną salę świateł, w której możliwe będzie prowadzenie terapii dobieranej indywidualnie do potrzeb dziecka. 


W uroczystości udział wzięli m.in. Posłowie na Sejm RP Krystyna Skowrońska oraz Fryderyk Kapinos, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, zastępcy Prezydenta Miasta Mielca Adriana Miłoś i Paweł Pazdan, przewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu Bogdan Bieniek, przedstawiciele Rady Miejskiej w Mielcu, przedstawiciele środowiska przedszkolnego z koordynator ds. przedszkoli Barbarą Grzech oraz dyrektor PM nr 20 Bożeną Kochanowską na czele oraz ksiądz proboszcz Janusz Paciorek, który w dalszej części uroczystości poświęcił nowo wybudowany obiekt.


CZYTAJ TAKŻE:


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.