Reklama

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Stalową Wolę [FOTO, VIDEO]

Opublikowano: czw, 16 sty 2020 18:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria W centrum gospodarczych wydarzeń w kraju znalazła się dzisiaj, tj.16 stycznia, Stalowa Wola. Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia - Polskiej Wystawy Gospodarczej, którą otworzył Prezydent RP, a w której wzięło udział ok. 70. wystawców z całego kraju.

Wizytę w Stalowej Woli prezydent rozpoczął od zwiedzenia Huty Stalowa Wola. Po zapoznaniu się z potencjałem HSW Andrzej Duda wziął udział w oficjalnym otwarciu hali, w której odbywała się wystawa. To nowy obiekt wybudowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Na pamiątkę tego wydarzenia została ufundowana tablica, którą odsłonił prezydent Andrzej Duda w asyście m.in. marszałka województwa Władysława Ortyla oraz wicewojewody Lucyny Podhalicz.

Kolejnym punktem było oficjalne otwarcie wystawy gospodarczej „Od COP do Gospodarki 4.0” Stalowa Wola 2020. Gości wydarzenia przywitał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który powiedział, że jest to wielki zaszczyt dla miasta, iż po raz kolejny może gościć prezydenta RP:

- To dzisiejsze wydarzenie jest możliwe dzięki współpracy z kancelarią prezydenta, dzięki temu możemy tutaj w Stalowej Woli, jak w soczewce pokazać siłę polskiej gospodarki – mówił prezydent Nadbereżny.

Prezydent miasta podziękował także marszałkowi województwa:

- Tworzymy wspaniały region. Dziękuję marszałkowi za te wszystkie działania, które dają nam, samorządowi jak i przedsiębiorcom dynamiczny rozwój – mówił Lucjusz Nadbereżny.

O gospodarce Stalowej Woli i Podkarpacia mówił także Prezydent RP Andrzej Duda, który otworzył oficjalnie wystawę.

Trzeba było stalowej woli, żeby na piaskach zbudować miasto, a przede wszystkim wielkie zakłady przemysłowe. Za ideą Centralnego Okręgu Przemysłowego stała właśnie stalowa wola zmiany ówczesnej II Rzeczypospolitej, zmiany jej charakteru, jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą kraju, ekonomię, strukturę społeczną – mówił prezydent, dodając, że COP stał się przemysłowym centrum Polski.

Andrzej Duda podkreślił, że dzisiaj Polska potrzebuje kolejnego takiego gospodarczego skoku, a ma ku temu lepsze możliwości, gdyż dzięki zawartym sojuszom może liczyć na większe bezpieczeństwo:

- Jest nam dzisiaj potrzebny kolejny skok, skok w nową erę gospodarczą, w erę gospodarki 4.0, gospodarki nowoczesnej, która będzie kolejną erą rozwoju przemysłowego świata, rozwoju w którym chcemy wziąć udział – powiedział w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda

Gospodarcza wystawa „Od COP do Gospodarki 4.0” Stalowa Wola 2020 zgromadziła około 70. wystawców – firm z całego kraju, które zostały wybrane w ramach Prezydenckiej Kapituły Gospodarczej. Przedsiębiorstwa, które zaprezentowały się na wystawie to krajowi liderzy innowacji z różnych branż - od przemysłu ciężkiego, innowacyjnego, po branże lekkie, spożywcze, czy start-upy. Wśród wystawców znalazły się między innymi takie firmy jak: Ceramika Paradyż, Defro, Fakro, Comarch, KGHM Polska Miedź, Mlekovita, a także zakłady z Podkarpacia, jak mielecki Melex, Poltino czy Olimp Labs.

Po wystąpieniu prezydenta odbyła się debata poświęcona polskiej oraz podkarpackiej gospodarce. Wśród panelistów znalazł się marszałek Władysław Ortyl, a także m.in. prof. Piotr Wachowiak – przewodniczący kapituły PWG i prof. Paweł Grata – zajmujący się historią Centralnego Okręgu Przemysłowego. Marszałek w swojej wypowiedzi odniósł się m.in. do pracy samorządu, która jest potrzebna dla rozwoju całego regionu i kraju:

- Aby uwolnił się ludzki potencjał muszą być ku temu stworzone odpowiednie warunki. My jako samorząd we współpracy z rządem staramy się je tworzyć. Stalowa Wola jest przykładem takiego przemysłowego miejsca, w którym drzemie ogromny potencjał, który został uwolniony – mówił marszałek.

Marszałek odniósł się także do znakomitych wyników Podkarpacia dotyczących wzrostu PKB za rok 2018:

- Jesteśmy liderem wzrostu PKB w naszym kraju i to nas bardzo cieszy i jako samorządowcy – mam tu na myśli prezydentów, wójtów, starostów – musimy ten trend utrzymać – powiedział marszałek Ortyl.

Po części oficjalnej prezydent odwiedził stoiska wystawców, wręczając firmom biorącym udział w wystawie specjalne certyfikaty. Oprócz stoisk firm, na wystawie swoje strefy miało województwo podkarpackie oraz miasto Stalowa Wola. Andrzej Duda wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem i prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym odwiedzili oba stoiska. 

Województwo pokazało przede wszystkim swój potencjał lotniczy, motoryzacyjny i sektor „jakość życia”. Na stoisku Podkarpacia znalazły się takie firmy jak: LOT AMS i BorgWarner, ale też lokalne Bionly produkująca ekologiczne kosmetyki, czy Ambusada Bieszczadzka z pysznymi proziakami oraz ręcznie robione czekolady Mirosława Pelczara z Korczyny. Była też kapsuła Green Velo, która promowała ścieżki rowerowe.

Stalowa Wola zaprezentowała nie tylko swój potencjał gospodarczy, ale także pokazała inne sfery życia. Na stoisku zaprezentowały się lokalne przedsiębiorstwa, przedstawiciele miejscowej kultury i sportu, czy podmioty współpracujące z miastem.

Wystawę mogli obejrzeć wszyscy chętni. Wiele atrakcji było dedykowanych dzieciom, które mają właśnie ferie. Było planetarium, fotobudka, stanowisko budowania rakiet, rzeźbienie w soli, pokazy wytopu szkła i wiele innych.

Polska Wystawa Gospodarcza to zamysł, który zrodził się w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Wówczas Prezydent RP Andrzej Duda postanowił wskrzesić ideę wystaw, które pokazują potencjał polskiej gospodarki. PWG nawiązuje więc charakterem do tradycji Powszechnych Wystaw Krajowych, które miały miejsce we Lwowie, w Krakowie, a ostatnia w 1929 roku w Poznaniu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.