Reklama

Reklama

Oficjalnie ruszyła budowa hali sportowej w Mielcu. Akt erekcyjny wmurowany! [FOTO, VIDEO]

Opublikowano: 9 maja 2019 12:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria Dziś na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy udziale władz miasta, powiatu i województwa uroczyście rozpoczęto budowę mieleckiej hali sportowej MOSiRu. Zgodnie z harmonogramem robót - obiekt ma być gotowy do lutego 2022 roku. Inwestycja budowana jest także dzięki rekordowej dotacji z Ministerstwa Sportu i Rekreacji, która wyniosła 30 mln złotych. Na placu budowy prezydent Jacek Wiśniewski w towarzystwie Wiceminister Sportu Anny Krupka, marszałka podkarpackiego Władysława Ortyla i poseł Krystyny Skowrońskiej.

- Mielecki samorząd doceniając rolę sportu i rekreacji systematycznie inwestuje w rozbudowę infrastruktury sportowej. Mamy wszyscy nadzieję, że nowa hala sportowa z basenem tak jak jej poprzedniczka na kolejne lata zaspokoi potrzeby mieszkańców. To prawda, że ta inwestycja rodziła się w bólach. Tworzyły się różne koncepcje. Ścierały się różne poglądy. Zmieniały się także okoliczności. Nie ma co do tego wracać. Teraz trzeba zrobić wszystko, żeby ten nowy obiekt stał się wizytówka naszego miasta. Aby dobrze służył naszemu miastu. Jak wiadomo zrealizowana 6 lat temu modernizacja mieleckiego stadionu stało się impulsem dla klubu piłki nożnej, który wkroczył na drogę po dawny blask. Wszystkim klubom, które będą korzystać z tego nowego obiektu życzę, aby także była impulsem do dalszego rozwoju -mówił podczas uroczystości prezydent Mielca Jacek Wiśniewski. 

Obecna na uroczystości wiceminister sportu Anna Krupka, podkreśliła, że dzięki zaangażowaniu europosła Tomasza Poręby, ministerstwo dostrzegło wyjątkowość tego obiektu i jego wpływu na rozwój sportu w tym regionie.

- Myślę, że ta inwestycja będzie inspirowała i aktywizowała wielu mieszkańców Mielca, a także fanów różnych dyscyplin sportu do tego, żeby tutaj mogli rozwijać swoje talenty. Dziękuję marszałkowi województwa podkarpackiego za wszelkie wysiłki, a by ta hala tutaj powstała. Dziękuję wszystkim, którzy mieli swój udział w tym, że dziś możemy wmurować ten akt erekcyjny. Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli otworzyć tę inwestycję - powiedziała wiceminister Anna Krupka. 

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał jak jeszcze kilka lat temu ścierały się różne koncepcje związane  budową hali.

- Dziś otwieramy i będziemy budowali halę, która też jest na miarę ambicji i na miarę możliwości naszego miasta. Chciałem przypomnieć, że to był spór pomiędzy małą halą niedostosowaną do standardów, na których można rozgrywać zawody ogólnopolskie, a halą, która takie warunki spełnia. To będzie nowoczesny obiekt. Ten obiekt będzie spełniał standardy europejskie. Trzeba podziękować wszystkim, którzy wspierali tę inwestycję. Chociażby trzeba tu wspomnieć prezydenta Fryderyka Kapinosa, który podjął decyzję o budowie. Musimy mieć dobrą obwodnicę, musimy mieć dobry most i wiadukt, ale panie prezydencie miasto musi mieć dobrą halę sportową. Rzeczywiście poseł Tomasz Poręba w sprawie hali sportowej u ministra był bardzo wiele razy - komentował Władysław Ortyl.

Poseł Krystyna Skowrońska zdeklarowała się, że będzie chciała załatwić na potrzeby tej inwestycji jeszcze dodatkowe 10 mln złotych z Ministerstwa Sportu i Rekreacji. 

ZAPIS WYDARZENIA:

Wypowiedz Wiceminister Sportu Anny Krupki

Przypomnijmy, że podpisana 18 października 2018 roku umowa z wykonawcą tej inwestycji, konsorcjum firm Mosty Łódź S.A., Balzola Polska Sp. z o.o oraz Construcciones y Promociones Balzola S.A. dawała projektantom sześć miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowo-technicznej niezbędnej do ponownego wydania pozwolenia na budowę. Zgodnie z zawartym kontraktem wykonawca ma 28 miesięcy na realizację budowy obiektu, który zastąpi popularną „hangar arenę”.

Na halę basenową składać się będą trzy niecki wykonane ze stali nierdzewnej. Główny 25-metrowy basen sportowy o głębokości 2 metrów będzie miał 8 torów i widownię na około 400 miejsc. Druga niecka z 3 torami, zwana basenem rozgrzewkowym, będzie służyła do nauki pływania, a trzecia o powierzchni około 140 m2  i głębokości od 90 do 125 cm będzie basenem rekreacyjnym.

Ważnym akcentem basenu rekreacyjnego oprócz urządzeń do hydromasażu będzie brodzik dla dzieci o głębokości 40 cm. i powierzchni około 36 m2. W części basenowej umiejscowiono także salę bufetową z której będzie można przejść na wyższą kondygnację do strefy odnowy biologicznej w której także będzie niewielki bufet.

Powierzchnia hali basenowej wyniesie około 1520 m2. Niewiele mniej bo ok. 1200 m2 będzie miała sala treningowa z widownią na ok.50 osób mieszcząca pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej lub przy innym podziale powierzchni – trzy boiska do siatkówki lub badmintona. Innym atutem sali treningowej będzie ścianka wspinaczkowa o wysokości 9 metrów i powierzchni ok. 200 m2.

Główna arena hali, dedykowana przede wszystkim takim dyscyplinom zespołowym jak piłka ręczna, siatkówka czy futsal, po wprowadzonych do projektu zmianach pomieści 3023 widzów. W jej otoczeniu  zaprojektowano m.in. szatnie (osobne dla piłki ręcznej, osobne dla piłki siatkowej), salę konferencyjną, kilka pokoi trenerskich, powierzchnie magazynowe, a także niewielką salę rozgrzewkową o powierzchni około 210 m2, która będzie mogła być wykorzystywana nie tylko przez wiodące dyscypliny sportowe, ale także będzie służyć do prowadzenia treningów np. w boksie czy tenisie stołowym.

Mielecka hala będzie wykorzystywana nie tylko do imprez sportowych, ale także do np. koncertów czy pokazów, stąd niezwykle przydatna będzie możliwość bezpośredniego wjazdu na arenę główną samochodów dostawczych o masie  do 3,5 tony. Tak jak to miało miejsce przy starej hali dostępne dla mieszkańców będzie przejście między nową halą i stadionem z ulicy Solskiego do ulicy Kusocińskiego. W bezpośrednim otoczeniu hali oprócz parkingów zaprojektowano elementy małej architektury i zieleń, na dachu obiektu przewidziano miejsce na instalację fotowoltaiczną, a na elewacji południowej – na telebim.

Dostępność do obiektu dla kibiców za pośrednictwem trzech wejść będzie jednakowa zarówno od strony ulicy Kusocińskiego jak i Solskiego. Cały obiekt dostosowany będzie dla osób niepełnosprawnych (m.in. odpowiednie podjazdy, kilka wind czy wydzielone miejsca na widowni i na parkingach).

Na budowę hali wraz z basenem miasto Mielec pozyskało dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki,  ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w łącznej kwocie 33,5 mln zł, w tym 30 mln zł w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu – edycja 2017 i 3,5 mln zł w ramach Programu SPORTOWA POLSKA – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +5 / -2

    Dżesika

    Ale jaja ale jaja ale jaja Krystyna z a ł a t w i 10 ml Z kaczorem Donaldem