Reklama

40-lecie "Solidarności" świętowano dziś w Mielcu. Historycy jednym głosem: "To tu wszystko się zaczęło" [FOTO, VIDEO]

Opublikowano: śr, 1 lip 2020 16:26
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kategoria Dziś w środę 1 lipca na placu Armii Krajowej dr Jarosław Szarek, prezes IPN otworzył plenerową wystawę "Tu zaczęła się solidarność". W Mielcu zainaugurowano ogólnopolskie uroczystości 40. rocznicy powstania niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność". Podobne wystawy zostaną otwarte także w Rzeszowie i Stalowej Woli. Główne uroczystości rocznicowe w sierpniu w Warszawie.

 

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przygotował wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa ma charakter centralny, każdy Oddział IPN przygotowuje swoją część regionalną oraz 3 wybrane ośrodki lokalne.

- Dziękuję prezesowi IPN-u za to, że właśnie w Mielcu możemy rozpocząć wystawę, która jest ważna dla społeczności naszego miasta. 1 lipca 1980 roku w Mielcu rozpoczęły się działania ze strajkami robotników. To my w naszym mieście daliśmy sygnał w całym kraju, żeby przeciwstawić się rządom totalitarnym - podkreślił prezydent Mielca Jacek Wiśniewski

 

Na terenie Podkarpacia jako ośrodki lokalne, które chcemy zaprezentować na wystawie w pierwszej kolejności to: Mielec, Rzeszów i Stalowa Wola.

Zobacz relację z uroczystości

 

 

1-2 lipca 1980 r. WSK-PZL w Mielcu była jednym z pierwszych zakładów, które rozpoczęły solidarny bunt społeczny przeciwko władzy komunistycznej w Polsce. W polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ceny większości towarów były ustalane centralnie przez rząd i Biuro Polityczne KC PZPR. 1 lipca 1980 r. władze partii podjęły decyzję o podwyżkach cen artykułów spożywczych, której miała towarzyszyć podwyżka płac w WSK-PZL Mielec.

Zbigniew Skrzypek, uczestnik strajków w WSK

 

Stało się jednak inaczej. 30 czerwca rozeszła się informacja, że podwyżki płac zostały wstrzymane. W tym czasie w Mielcu brakowało mięsa i wędlin. Wobec tego 1 lipca 270 pracowników WSK odmówiło pracy. Pierwsze przerwy w pracy miały miejsce na Wydziale 30, po odcięciu „głównego zasilania elektrycznego”. Następnie zanotowano przestoje na Wydziale 06 i w Zakładzie Aparatury Wtryskowej. 

Dr Jarosław Szarek, prezes IPN w Polsce


Tego samego dnia delegacja z W-30 spotkała się z dyrektorem zakładu i sekretarzem PZPR. Robotnicy zostali potraktowani lekceważąco, zagrożono zwolnieniami całej załogi. Następnego dnia strajkowało już 2 tysiące pracowników na dziewięciu wydziałach produkcyjnych. W kolejnych dniach zasięg strajku został zmniejszany, a ostatecznie wyciszony przez kierownictwo zakładu. Nie zmienia to faktu, że strajk w WSK-PZL Mielec był pierwszym z największych wystąpień robotniczych w lecie 1980 r. 

 

- Chodziło nam o to, żeby przywrócić pamięć o tych ośrodkach, które odegrały ważną rolę w 1980 roku, a często się o nich nie pamięta. Tego historycznego zwycięstwa nie byłoby, gdyby nie dziesiątki ośrodków w całej Polsce. Mieliśmy wiele głosów Mielczan, którzy pamiętali czasy strajków i mówili nam o tym, że warto o tych czasach mówić głośno. Oni w swoim strajku upominali się o godność człowieka. Warto to podkreślać, że strajk w Mielcu miał już miejsce 1 lipca 1980 roku - mówił dziś w Mielcu dr Jarosław Szarek

 

Od 15 lipca 1980 r. strajk odbywał się także  w Wydziale Wykończeniowym W-5 Sanockiej Fabryki Autobusów „Autosan”. Podczas protestów zorganizowano Tajny Komitet Strajkowy, któremu przewodzili Adam Paszkiewicz i Adolf Obłój. Rozmowy protestujących z dyrekcją doprowadziły do tego, że wycofano niekorzystne dla pracowników Normy Technicznie Uzasadnione oraz podwyższono wskaźnik tabeli płac. Powyższe działania tylko na krótko uspokoiły sytuację w Sanockiej Fabryce Autobusów. Kolejny protest przeprowadzono w dniach 15-17 sierpnia 1980 r. Strajk rozpoczęli ponownie pracownicy Wydziału W-5. Po wynegocjowaniu podwyżki płac protest zakończono.

 

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przygotował wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa ma charakter centralny, każdy Oddział IPN przygotowuje swoją część regionalną oraz 3 wybrane ośrodki lokalne. Na terenie Podkarpacia wystawa będzie prezentowana w pierwszej kolejności w Mielcu (1 lipca), Rzeszowie (21 lipca) i Stalowej Woli (14 sierpnia).

 


Czytaj także:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.