reklama

Za niska emerytura? Sprawdź, czy masz szansę na dwie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Za niska emerytura? Sprawdź, czy masz szansę na dwie - Zdjęcie główne

Za niska emerytura? Sprawdź, czy masz szansę na dwie | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka Od niedawna emeryci oprócz standardowego świadczenia wypłacanego co miesiąc otrzymują trzynastą emeryturę. Ci, z najniższym świadczeniem dodatkowo mają szansę na czternastą emeryturę. Jest jednak grupa osób, które mogą otrzymywać dwie emerytury. I to każdego miesiąca.
reklama

Podwójna emerytura. Dla kogo?

Podstawą do tego, żeby pobierać emeryturę, jest ukończenie odpowiedniego wieku. Dla kobiet jest to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. W przypadku służb mundurowych wystarczy osiągnąć odpowiedni staż pracy, by możliwe było przejście na emeryturę. To podstawowe warunki otrzymania świadczenia. Jak się jednak okazuje, wysokość emerytury może być niemałym rozczarowaniem. Nierzadko jest tak, że świadczenie to niecałe 50 proc. ostatniego wynagrodzenia. Dla wybranych istnieje możliwość podreperowania emerytalnego portfela w formie drugiej emerytury. 

Drugą emeryturę mogą dostać określone grupy osób. Na dodatkową emeryturę mogą liczyć:

  • Pracujący wcześniej za granicą 
  • Pracujący w służbach mundurowych
  • Opłacający dodatkowe składki w ZUS i KRUS

Emerytura dla pracujących za granicą 

Jeśli obywatel Polski pracował w Polsce, ale i za granicą, może liczyć na dodatkowe świadczenie. Żeby je jednak uzyskać, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze Polska musi mieć podpisaną umowę z tym konkretnym krajem na obsługę wzajemnych świadczeń. Po drugie, trzeba spełnić warunki, które pozwalają na uzyskanie emerytury podobnie jak obywatelowi danego kraju. Chodzi tu przede wszystkim o okres opłacania składek. Dla każdego kraju warunki są inne. Przykładowo w Niemczech trzeba opłacać składki przez 5 lat i ukończyć 67 lat. 

Dodatkowa emerytura dla mundurowych

Drugą emeryturę mogą także mieć ci, którzy pracowali w służbach mundurowych. W tym przypadku może się bowiem zdarzyć, że nie ma możliwości policzenia wysokości emerytury, uwzględniając czas pracy jako cywil. Warto jednak wiedzieć, że takie przypadki są bardzo rzadkie. Jeśli już taka emerytura jest wypłacana, to jedną emeryt otrzymuje z ZUS, a drugą z MSWiA. 

Dodatkowa emerytura dla rolników

Trzecia grupa osób, które mogą liczyć na drugą emeryturę, są ci, którzy jednocześnie opłacali składki ZUS i KRUS. Trzeba w tym wypadku jednak wykazać się osiągnięciem odpowiedniego wieku emerytalnego, a także przynajmniej 25 latami stażu emerytalnego. Co istotne, druga emerytura z tego tytułu zależy od daty urodzenia rolnika. Każdy, kto urodził się po 31 grudnia 1948 roku, objęty jest tzw. odrębnością systemów ubezpieczeń. Znaczy to ni mniej, nie więcej, że może korzystać z dwóch emerytur, jednej z ZUS, a drugiej z KRUS. Osoby urodzone później odbierają jedną emeryturę, ale do tego pojedynczego świadczenia dolicza się im okres ubezpieczenia w drugim zakładzie ubezpieczeń. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama